Samadhan National Daily

   तिक्लाङमा काठ चोर्ने फन्दामा

   पाेखरा, १ फाल्गुण:

   अवैध रुपमा काटेको काठ प्रयोग गरेको आरोपमा पोखरा ३३ तिक्लाङको बानिया फर्निचर उद्योगका सञ्चालक वीरेन्द्र बानियालाई प्रहरीले पक्रेको छ ।

   इलाका प्रहरी कार्यालयका डाडाँकोनाक प्रहरी कार्यालयका प्रमुख डिएपी गोविन्द पुरीले सुराकीको आधारमा बानिया फर्निचर उद्योगमा छापा मार्दा अवैध काठ भेटिएको बताए । ३ सय ७५ पिस काठको टुक्रालाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ । साल र लप्सीका काठहरु प्रयोग गरेको भेटिएको पुरीले बताए । बानिया काठ लुकाएर राखेको ठाउँमा आइतबार प्रहरीले फर्निचरमा छापा मारेको थियो । उनले अरुले नदेख्ने गरेर फर्निचरमा भन्दा केही पर काठहरु राखेका थिए ।

   केही काठहरु स्थानीयले फर्निचरको सामान बनाउन र केही काठहरु वीरेन्द्रले आफ्नो प्रयोगका लागि उद्योगमा राखेको भेटिएको जानकारी डिएसपी पुरीले दिए । उनले स्थानीयले आपूmखुसी काटेका काठहरु बानियालाई बेचेको बताए । वीरेन्द्रलाई सोधपुछका लागि इलाका प्रहरी कार्यालयमा राखिएको छ । पुरीका अनुसार बानियाले स्थानीय को को सँग कति काठ लिएका हुन् भन्ने खुल्न सकेको छैन । उनका अनुसार बानियाले कास्की धेरैजसो ठाउँबाट काठहरु ल्याउने गरेका छन् ।

   प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको काठमा वन कार्यालयमा बुझाएको छ । कास्कीका जिल्ला वन अधिकृत केदार बरालले जफत काठ लगभग ५ सय ५० क्युफिट रहेको जानकारी दिए । वन ऐन बमोजिम बानियालाई कारबाही हुने उनले बताए । काठको जरिवाना ८ लाख ६ महिनादेखि २ वर्षसम्म कैद हुन सक्ने गरी जिल्ला वन कार्यालयको तर्फबाट मुद्दा चलाइने बरालले सुनाए । उनले २५ दिन म्याद रहेको र २५ दिनभित्र छाड्ने वा मुद्दा दर्ता गर्ने टुंगो लाग्ने बताए । तर वीरेन्द्र बानियाले भने आपूmले कर तिरेर काठ ल्याएको बताएका छन् ।


   प्रतिकृया दिनुहोस्