• Ad

Samadhan National Daily

 • Ad

पृथ्वीसुब्बाले २ गते सपथ लिने

पाेखरा, १ फाल्गुण:

एमाले र माओवादी केन्द्रको वाम गठबन्धनले प्रदेश ४ मा सरकार गठनको प्रक्रिया सुरु गरेका छन् । एमालेले संसदीय दलको नेतामा पृथ्वीसुब्बा गुरुङ चयन गरेर प्रदेश प्रमुखले मुख्यमन्त्री नियुक्त गरेलगत्तै सरकार गठन प्रक्रिया सुरु भएको हो ।

प्रदेश नं ४ एमाले संसदीय दलका नेता पृथ्वीसुब्बालाई प्रदेश प्रमुख बाबुराम कुँवरले सोमबार मुख्यमन्त्री नियुक्त गरेका छन् । पृथ्वीसुब्बाले आफूलाई मुख्यमन्त्री नियुक्त गर्न सोमबार दिउँसो आवेदन गरेका थिए । प्रदेश प्रमुख कुँवरले नेपालको संविधानको धारा १६८ को उपधारा १ बमोजिम नेकपा (एमाले) प्रदेश नं ४ का संसदीय दलका नेतालाई मुख्यमन्त्री नियुक्त गरेका हुन् । प्रदेश ४ मा वाम गठबन्धनको प्रष्ट बहुमत छ । एमाले र माओवादी संसदीय दलले पृथ्वीसुब्बालाई मुख्यमन्त्रीमा पठाउन गरेको निर्णय र ३९ सांसदको हस्ताक्षरसहित आवेदन परेको थियो ।
‘मलाई २७ जना प्रदेश सदस्य रहेको नेकपा एमाले प्रदेश नम्बर ४ को संसदीय दलको नेता सर्वसम्मत रुपमा चयन गरिएको छ । प्रदेश नम्बर ४ निर्वाचित १२ जना सांसदको समेत समर्थन रहेकाले संविधानअनुसार नियुक्त गरिपाऊँ,’ एमाले संसदीय दलका नेता पृथ्वीसुब्बाले प्रदेश प्रमुख लेखेको आवेदनमा भनिएको थियो ।

‘प्रदेश नम्बर ४ मा माओवादी केन्द्रको समर्थनमा एमाले संसदीय दलको नेता पृथ्वीसुब्बालाई मुख्यमन्त्री नियुक्त गरिएको छ,’ प्रदेश प्रमुख कार्यालयका सचिव देवीप्रसाद ज्ञवालीले सार्वजनिक गरेका थिए ।

मुख्यमन्त्री गुरुङलाई फागुन २ गते बुधबार २ बजे प्रदेश प्रमुखको निवासमा पद र गोपनियताको शपथ गराउने कार्यक्रम छ । एमालेलाई मुख्यमन्त्री र माओवादीलाई सभामुखको बागबन्डा ४ नम्बर प्रदेशमा वाम गठबन्धनले गरेको छ । माओवादीले सांसद नेत्रनाथ अधिकारीलाई सभामुख बनाउने भएको छ । सभामुखको निर्वाचन फागुन ३ गतेका लागि तय गरिएको छ ।

६० सदस्यीय प्रदेश ४ को प्रदेश सभामा एमाले, माओवादीको बहुमत छ । प्रदेश सभामा एमालेको २७ र माओवादीका १२ सांसद छन् । त्यस्तै कांग्रेस १५, जनमोर्चा ३ र नयाँ शक्तिका २ जना सांसद प्रदेश सभा संसदमा छन् ।


डोरमणि पौडेलद्वारा शपथ
प्रदेश नं ३ का प्रमुख अनुराधा कोइरालाले उक्त प्रदेशका मुख्यमन्त्री डोरमणि पौडेललाई सोमबार आयोजित समारोहमा पद र गोपनीयताको शपथ गराएकी छन् । पौडेलले सोमबारै पदभार ग्रहण गरेका छन् ।

प्रदेश नं ३ मा बहुमत ल्याएको एमालले सरकार गठनको दाबी गर्दै पत्र बुझाएपछि आइतबार साँझ प्रदेश प्रमुख अनुराधा कोइरालाले मुख्यमन्त्री पदमा नियुक्ति गरेकी थिइन् । एमालेका तर्फबाट मकवानपुर–१(ख)बाट निर्वाचित भएका पौडेलले प्रदेश नं ३ को संसदीय दलका नेता हुन् । प्रदेश ३ का मुख्यमन्त्री पौडेलले एमालेका केशव स्थापितलाई भौतिक पूर्वाधार र माओवादी नेता शालिकराम जमरकट्टेललाई आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्रीको जिम्मेवारी दिएर सपथ खुवाएका छन् ।


प्रतिकृया दिनुहोस्

नयाँ अपडेट

 • लघु उद्यमका गतिविधि अवलोकनमा स्विडेनका सांसद

  राष्ट्र संघीय विकास परियोजना युएनडिपीका लागि ठूलो मात्रामा अनुदान दिँदै आएको देश स्विडेनका सांसदले परियोजनाको सहायता भएका कार्यक्रमको स्थलगत अवलोकन गरेका छन् । ६ सदस्यीय सांसद टोलीले पोखरा पनि भ्रमण...

 • पोखरामा ‘सिरुमारानी’

  प्रदेश नं. ४ को पहिलो नाटकघर पोखरा थियटर बुधबारदेखि औपचारिक रुपमा सञ्चालनमा आएको छ । पोखरा ४ मा अवस्थित थिएटर तथा थिएटरद्वारा सञ्चालित गन्र्धव नाटकघरको नेपाल संगीत तथा नाट्य प्रज्ञा...

 • ‘साल्टरुट’ जोगाउन चासो

  उनताका नुनतेल लिन पैदल हिँडेर बुटवल जाने चलन थियो । ३ दशक अगाडिसम्म पैदल हिँड्नेको घुइँचो हुने गथ्र्यो । सिसाठाँटी बास बस्ने ठाउँ हो । फलेबास र कुस्मा नगरपालिकाको सिमाना...

 • माझीलाई फेरि नयाँ सालको आश्वासन

  बागलुङ जिल्लाका राजमार्ग विस्तारका क्रममा विस्थापित माझी परिवारलाई नयाँ वर्षमा नयाँ घर दिने तयारी गरिएको छ । पोखरा–बागलुङ राजमार्ग निर्माणका क्रममा २०४८ सालमा खनियाघाटबाट विस्थापित १४ माझी परिवारलाई यस वर्षको...

Ad
Ad
Ad