Samadhan National Daily

   वाइनले घटाउँछ आयु

   , १० बैशाख:

    

   हामी मध्ये केहिले हरेक साँझ एक गिलास रेड वाइन पिउँदा मुटु स्वस्थ हुन्छ भन्ने कुरामा विश्वास गर्छौ । तर, पछिल्लो अध्ययनले यो भनाइलाई गलत सावित गरेको छ ।

   दैनिक सिफारिस गरिएको मात्राभन्दा बढी वाइन वा बियर पिए त्यसले प्रतिगिलास आधा घन्टाको दरले आयु घटाउने निष्कर्ष नयाँ अध्ययनले निकालेको हो ।यो अध्ययन ल्यान्सेट मेडिकल जर्नलमा प्रकाशित छ ।

   अध्ययनअनुसार प्रतिसाता ५ गिलास (प्रतिगिलास १ सय ७५ एमएल) वाइन अथवा २.३ लिटर बियरभन्दा बढी पिउनु जोखिमपूर्ण हुन्छ । अध्ययनले प्रतिसाता १ सय ग्राम अर्थात् १२.५ युनिट अल्कोहलभन्दा बढी सेवन गरे त्यसले स्ट्रोक, हृदयघात र मृत्युको जोखिम बढाउने बताइएको छ । एक ४० वर्षको व्यक्तिले दैनिक सिफारिस गरिएको मात्राभन्दा बढी अल्कोहल सेवन गर्नु धुम्रपानजत्तिकै हानिकारक हुने अनुसन्धानकर्ताहरुले बताएका छन् ।

   ‘दैनिक २ युनिटभन्दा बढी अल्कोहल सेवन गरे मृत्युदर बढ्न थाल्छ,’ युनिभर्सिटी अफ क्याम्ब्रिजका प्राध्यापक डेविड स्पिगेलहेल्टर भन्छन् ।४० वर्षको व्यक्तिले दैनिक मात्राभन्दा बढी ४ युनिट अर्थात् प्रतिदिन ३ गिलास वाइन पिए उसको आयु २ वर्ष कम हुने सो अध्ययनले जनाएको छ । यो समय भनेको सो व्यक्तिको बाँकी जीवनको २० भागको एक भाग हुन आउँछ । जुन दिनको एक घन्टा हुन आउँछ । यसको अर्थ तोकिएको मात्राभन्दा बढी प्रत्येक युनिट अल्कोहलको सेवनले औसतमा १५ मिनेट आयु घटाउँछ ।

   यद्यपि वाइन सेवनबाट केही हदसम्म गैर घातक हृदयघात कम हुन्छ तर यसले अन्य प्राणघातक जोखिमलाई भने बढाउँछ । १९ देशमा गरिएको ८३ अध्ययनको तथ्यांक विश्लेषणबाट यो निष्कर्ष निकालिएको हो । जसमा ६ लाख मदिरा सेवनकर्ता सहभागी भएका थिए ।

   सहभागीमध्ये आधाभन्दा बढीले प्रतिसाता १ सय ग्रामभन्दा बढी अल्कोहल सेवन गरेको बताएका थिए । भने ८.४ प्रतिशतले सातामा ३ सय ५० ग्रामभन्दा बढी अल्कोहल पिएको बताएका थिए । प्रतिसाता २ सयदेखि ३ सय ५० ग्राम अल्कोहल सेवन गर्नेहरुको जीवन एकदेखि २ वर्षले कम रहेको पाइयो । भने प्रतिसाता ३ सय ५० ग्रामभन्दा बढी सेवन गर्नेको आयु ४ देखि ५ वर्षले कम भएको देखिएको छ ।

   युनिभर्सिटी अफ सेफिल्डका प्राध्यापक टिम चिकोका अनुसार धुम्रपानकर्ताहरुको आयु औसतमा १० वर्षले कम हुन्छ । अत्यधिक अल्कोहल सेवन गर्नेहरुको आयु पनि धुम्रपान गर्नेहरुको जत्तिनै घट्ने उनको अनुमान छ । ‘यो अध्ययनले एउटा कुरा चाहिँ स्पष्ट पारेको छ,’ उनी भन्छन्, ‘अल्कोहल सेवनबाट स्वास्थ्यमा कुनै फाइदा पुग्दैन ।’

   स्पिगलहेल्टरका अनुसार यो अध्ययनले मार्गनिर्देशनअनुसार मात्र अल्कोहल सेवन गर्नेहरुको मृत्युदरमा खास फरक नरहेको र तिनमा २० प्रतिशत कम हृदयघात हुने गरेको छ ।


   प्रतिकृया दिनुहोस्