• Ad

Samadhan National Daily

 • Ad

महेन्द्रपुल आसपासका ९६ घरको शौलालय र भान्साबाट निस्केको फोहोर सिधै सेती नदीमा मिसिने

पाेखरा, २ जेठ:

महेन्द्रपुलमा पोखरा महानगरले बनाएका २ वटा सार्वजनिक शौचालय छन् । एउटामा सेफ्टी टयांकी छ भने अर्कोको फोहोर सिधैं सेतीमा मिसिन्छ ।

सेती बचाउ अभियानमा लागेका सरोकारवालाको दबाबपछि पोखरा महानगरपालिका–९ ले सेफ्टी टयांकी नभएको शौचालयमा ताल्चा लगाउनु पर्यो । ताल्चा लगाएकै २ वर्ष भइसक्यो । न त खोलिएको छ, न विकल्प नै खोजिएको छ ।

सरोकारवालाको आलोचना र विरोधपछि वडाले साँचो लगाएको पोखरा – ९का वडा सचिव लोकदर्शन कोइरालाले बताए । उनी भन्छन्, ‘२ वटामध्ये एउटाको ताल्चा मै गएर लगाएको छु, अर्कोमा त सेफ्टी टयासेफ्टी टयांकी नै छ चिन्ता भएन ।’

सार्वजनिक शौचालयमा ताल्चा लगाएपनि वडाले त्यस वरपर रहेका ९६ घरलाई नियन्त्रणमा ल्याउन सकेको छैन । ती सबै घरको चर्पी तथा ढलको फोहोर सेतीमै बिसर्जन हुन्छ ।

महेन्द्रपुल नजिकै सेती किनारमा उमावती उपाध्यायको पक्की घर छ । सबै कोठा भाडामा छन् । भाडामा बस्नेले नै हेरचाह गर्छन् त्यो घर । उनको घरको शौचालयको फोहोर सिधै सेतीमा मिसिन्छ । नजिकैकी पार्वती प्रजापतीको घरको पोहोर पानीको निकास पनि सेती नदी नै भएको छ ।

उमावती र पार्वती जस्तै त्यस वडामा भएका १ सय ४० घरमध्ये अझै पनि ९६ घरले चर्पीका लागि छुट्टै सेफ्टी खाल्डो नखनेको वडाका सचिव लोकदर्शन कोइराला स्वीकार्छन् । उनी भन्छन्, ‘केहीले हाम्रो सूचना मानेर बनाए, कसैले बनाउँदैछन्, धेरैले त अटेरी नै गरेर बनाएका छैनन् ।’

वडाले पटकपटक माइकिङ तथा सूचना गर्दैआएको छ । वडाका सबै बासिन्दालाई भेला गरेर जनचेतना फैलाउने काम पनि भइसकेको छ । तर धेरैजसोले टेरपुच्छर लगाएका छैनन् । ‘चर्पी सफा गर्ने, सेतीमा फाल्दा के हुन्छ र नफाल्दा के हुन्छ भन्ने बारेमा सडक नाटक नै देखायौं, तर भएन,’ उनले भने ।

स्थानीय चुनाव भएको १ वर्ष बितिसक्दा पनि वडाले सेती नदीमा जाने शौचालयको ढल तथा फोहोरलाई रोक्न नसक्दा वडाको टाउको दुखाइको विषय बनेको छ फोहोर । सञ्चार माध्यमबाट धेरैपटक सूचना प्रकाशित गर्दा पनि वडावासीले हेलचेक्रयाइँ गरेको कोइरालाको भनाइ थियो ।

४४ जनाको घरमा सेफ्टी टयाङ्की निर्माण भइसकेको र यसबीचमा धेरैको निर्माणाधीन अवस्था रहेकाले कतिको घरमा ट्यांकी बनिसकेको छ भन्ने यकिन नभएको उनले बताए ।

‘चिठी सबैलाई पठाएकै छौं, अब भने एकचोटी स्थलगत अनुगमनमा गएर डाटा संकलन गछौं,’ उनले भने । पत्रपत्रिकामा नाम किटेरै सूचना जारी गरिसकेको र अब कतिले माने कतिले नमानेका जानकारी लिन घरदैलोमा जाने उनको भनाइ छ ।

सेफ्टी ट्यांकी खोलेका मधये पनि सबैले घरपिच्छे खोलेका भने छैनन । सेतीनदीको डिल मै घर भएकाले ३/४ घर मिलेर एउटा टयांकी बनाएको १ स्थानीयले बताए । सबै मिलेर बनाउँदा ठाउँ पनि थोरै लाग्ने र सेतीमा फोहोर पनि नजाने उनको भनाइ थियो ।

यसरी सेती नै प्रदूषित हुनेगरी सेती नदीमा फोहोर ढल तथा चर्पीको पाइप सिधै फाल्ने घरधनीलाई भने वडाले अझैसम्म कारवाही गर्न सकेको छैन । ‘चिठी पठाउँदा यति दिनभित्र बनाउनुपर्यो भनेर भनेका छौं मान्दैनन्, के गर्नु त ?’ वडा सचिव कोइरालाले भने, ‘अहिले सामान्य रुपमा अघि बढेका छौं, एकैचोटीमा हुने कुरा होइन । होला नि विस्तारै ।’

व्यस्त बजारको छेउँमा वस्ती भएकाले घरमा घरधनी नबस्ने र बहालमा बस्ने मात्र भएकाले सम्झाउन नसकिएको कोइरालाको भनाइ छ । ‘सबै घरभाडामा मात्र बस्ने छन्, गयो घरधनी भेटिदैनन्,’ उनले भने । घरधनी समयमै नभेटिँदा पनि सेतीनदीमा फोहोर फाल्नेलाई रोक्न नसकिएको उनले बताए ।


प्रतिकृया दिनुहोस्

नयाँ अपडेट

 • खर्कको अभावमा चौंरीपालन घट्दो

  मनाङमा पुख्र्यौली पेशाका रुपमा रहेको चौंरीपालन विस्तार हराउन थालेको छ । हिमाली भेगको पहिचान ठानेर यहाँका केही मानिसले जेनतेन यो पेशा अपनाइरहेका छन् । उच्च हिमाली भेगमा जडीबुटी चरेर बाँच्ने...

 • बेनी—जोमसोम सडकमा पर्यटकलाई सास्ती

  उत्तर दक्षिण व्यापारिक मार्ग विस्तारित आयोजना अन्तर्गत कालिगण्डकी करिडोरको बेनी—जोमसोम सडकखण्डमा नदी कटान र पहिरोले सडक अवरुद्ध भइरहँदा पर्यटकले सास्ती पाएका छन् । जोमसोमसम्मको ७८ किलोमिटर सडकको आधा दर्जनजसो स्थानमा...

 • पाराग्लाइडिङ गर्न १ हजार, भिडियो सुटिङमा ५ सय कर

  तनहुँको पर्यटकीय नगरी बन्दिपुरमा पाराग्लाइडिङको पनि कर तिर्नुपर्ने भएको छ । बन्दिपुर गाउँपालिकाले आ.व. ०७५/७६ को गाउँसभाबाट पारित गरेको आर्थिक ऐन अनुसार साहसिक खेल र सम्बन्धित व्यवसायमा कर लगाउने निर्णय...

 • भारतका पूर्व प्रधानमन्त्री वाजपेयीको निधन

  भारतका पूर्वप्रधानमन्त्री अटल बिहारी वाजपेयीको बिहीबार साँझ निधन भएको छ । उनी ९३ वर्षका थिए । अल भारतीय आयुर्विज्ञान संस्थान (एम्स) मा उनको लाइफ सपोर्ट सिस्टममा राखेर विषेश उपचार प्रयास...

Ad
Ad
Ad