• Ad

Samadhan National Daily

 • Ad

टुडे’ज ब्रान्डकाे पानीमा काेलिफर्म, प्रशासनद्वारा शिलबन्दी

साहुले पत्रकारलाई दूर्व्यवहार गर

पाेखरा, २८ आषाढ:

खाजा खान रेस्टुरेन्टमा पस्नेबित्तिकै वेटरले पानीले स्वागत गर्छन् । ग्राहकको प्रश्न हुन्छ, सफा पानी हो ? अनि उत्तर आउँछ, जारको पानी हो हजुर ।

अनि तपाईं हामी ढुक्क भएर पानी पिउँछौं । विश्वास गरेर पिएको पानीका फोहोर मिसिएको छ भन्ने उपभोक्ताले पत्तै पाउँदैनन् ।

पोखरा र आसपासमा खानेपानी प्रशोधन गरी मिनरल वाटरका नाममा बजार पठाउने कम्पनी २ दर्जनको हाराहारीमा छन् । तीमध्ये एकादुईले मापदण्ड पूरा गरेका छन् । बाँकी सबैले छलछामै गरेर बजारमा पानी बेचेर मनग्गे आर्जन गरेका छन् । गुणस्तर कायम राख्न र उत्पादनस्थलको सरसफाइमा उत्पादकको ध्यान अझै पुग्न नसकेको उपभोक्ता मञ्च गण्डकी प्रदेश अध्यक्ष कपिलनाथ कोइराला बताउँछन् ।

पटकपटकको चेतावनी बेवास्ता गर्दै फोहोर पानी बजारमा पठाएको सिएम अक्वा वेभरेज कम्पनीको टुडेज पानीको उत्पादनस्थलमा जिल्ला प्रशासनको टोलीले बुधबार सिलबन्दी गरेको छ । टुडेज ब्रान्डको जारको पानीमा कोलिफर्मको मात्रा देखिएपछि जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीको सहयोगमा सिलबन्दी गरिएको सहायक सिडिओ गंगाबहादुर क्षेत्रीले बताए । ५ वटा कम्पनीको पानीको नमुना संकलन गरी प्रशासनको टोलीले अनुगमन तथा सुपरीवेक्षण कार्यालयमा पठाएको थियो ।

कोलिफर्म बाहिरी वातावरणमा रहेको पानी, मानिस वा तातो रगत भएका जनावरका दिसामा पाइन्छ । यो १ दर्जनभन्दा बढी ब्याक्टेरियाको समूह हो । यदि कुनै पानीमा कोलिफर्म भेटिए, त्यसमा ढलको पानी मिसिएको भनेर बुझ्न सकिन्छ । प्राविधिकका अनुसार कोलिफर्मको मात्रा जति बढी हुन्छ स्वास्थका लागि उति जोखिम रहन्छ ।

उक्त कार्यालय मातहतको प्रयोगशालामा असार २२ मा परीक्षण गर्दा टुडेज ब्रान्डको पानीको १९ लिटरको जारमा कोलिफर्मको मात्रा २७ भेटिएको थियो । उक्त ब्रान्डको १ लिटर बोटलको पानी कोलिफर्मको मात्रा नभेटिएको प्रयोगशालाले जनाएको छ ।

सहायक सिडियोद्वय गंगाबहादुर क्षेत्री, राजेश पन्थी, डिएसपी रवीन्द्रमान गुरुङ, उपभोक्ता मञ्च प्रदेश अध्यक्ष कपिलनाथ कोइरालासहितको टोलीले कम्पनीको जारतर्फको प्लान्टमा सिलबन्दी गरेर सञ्चालकसँग बयान समेत लिएको छ । सिएम अक्वाका प्रबन्ध निर्देशक कपिलकिरण श्रेष्ठ बुधबारै प्रहरीमा हाजिर भएर बयान दिएका छन् ।

यो विषयमा प्रहरीले अनुसन्धान थालिसकेको र आवश्यक प्रमाण जुटाएर मुद्दा प्रक्रिया अघि बढाइने डिएसपी रवीन्द्रमान गुरुङले जानकारी दिए । गुणस्तर पूरा गरेको प्रमाण पेस नगरेसम्मका लागि जारको पानी उत्पादनमा रोक लगाइएको उनले बताए ।

दशकौंअघि बनाइएको पुरानो घरमा पानी उत्पादन उद्योग सञ्चलित छ । उत्पादनस्थलको आसपासमा गाईभैंसीको गोठ छ । हिलैहिलो भएको खेतको बीचको थोत्रो घरमा दैनिक ७-८ कामदार पानी प्रशोधन, प्याकेजिङ र बजारीकरणको काममा व्यस्त हुन्छन् । त्यहीं कार्यरत १ कामदारका अनुसार कम्पनी सञ्चालक पानीको अवस्थाबारे जानकारी राख्नै चाहँदैनन् । तेर्सापट्टिको अफिसमा बसेर हिसाबकिताब राख्छन् । तालबन्दी गर्न पुगेको टोलीसँग कामदारले आफूहरुको रोजगारीका लागि पनि कम्पनी बन्द नगरिदिन आग्रह गरेका थिए ।

पोखरा– २५, याम्दीमा २०५४ सालमा सञ्चालनमा आएको उक्त उद्योग २०७४ मात्र दर्ता भएको स्थानीयले बताएका छन् । यसअघि जेठ ९ गते पनि प्रशासनको टोलीले उक्त कम्पनीमा सिलबन्दी गरेको थियो । उद्योगमा अत्यधिक फोहोर देखिएको, जार र बोतल समेत राम्रोसँग सफा नगरेको पाइएपछि अनुगमन टोलीले त्यतिबेला पनि सिलबन्दी गरेको थियो ।

कम्पनीका सिलबन्दी गर्न गएको टोलीसँगै रहेका पत्रकारमाथि प्रबन्ध निर्देशक श्रेष्ठले दूव्र्यवहार गरेका छन् । फेवा टेलिभिजनका स्टेसन मेनेजर हेमराज अधिकारीले भिडियो खिच्ने क्रममा नखिच्न भन्दै क्यामेरा नियन्त्रणमा लिने प्रयास गरेका थिए । सहायक सिडिओ राजेश पन्थीले संयमित हुन निर्देशन दिएपछि श्रेष्ठ पछि हटेका थिए ।

प्रबन्ध निर्देशक श्रेष्ठकाे यस्ताे हर्कतविरुद्ध नेपाल पत्रकार महासंघ कास्की र पत्रकारसम्बद्ध अन्य संस्थाहरुले विज्ञप्तीमार्फत विराेध गर्दै कारवाहीकाे माग गरेका छन् ।


प्रतिकृया दिनुहोस्

नयाँ अपडेट

 • रामबजार हत्या प्रकरणः रामजी र सुमित्राको फरक फरक बयान

  रामबजारमा जेठ ३० गते भएको हत्या प्रकरणमा पति पत्नीकै बयान बाझिएको छ । पति रामजीले छोराको हत्या गरी आफूलाई समेत चक्कुले हानेर घाइते बनाएको जाहेरवाला सुमित्राले बताएकी छन् । मनिपालमा...

 • ट्रम्प र क्यारेनबीच रकम लेनदेनबारेको कुराकानी ‘रेकर्ड’

  क्यारेन मक्डुगल अमेरिकी राष्ट्रपति डोनल्ड ट्रम्पले प्लेब्वाइ म्यागजिनकी पूर्वमोडेललाई दिने रकमबारे गरेको छलफललाई गोप्य रुपमा रेकर्ड गरिएको अमेरिकी सञ्चारमाध्यमहरूले जनाएका छन्। त्यस्ता रेकर्डहरू यो वर्षको शुरूमा संघीय अनुसन्धान निकाय एफबीआइले...

 • पूर्वी नाकाबाट १७४ नेपाली चेलीको उद्धार

  माइती नेपालले पूर्वी नाका काँकडभिट्टाबाट गत छ महिनामा १७४ जना नेपाली चेलीको उद्धार गरेको छ । मानव बेचबिखनमा संलग्न दलालहरुले झुक्याएर भारततिर लैजान लागेको अवस्थामा ती चेलीलाई सम्झाई–बुझाई नाकाबाट फर्काएर...

 • यसरी चीन र कोरियामा बेचिन्छन् ‘नेपाली दुलही’

  सांकेतिक चित्र पूर्वी नेपालबाट जागिर खोज्न काठमाण्डू आएका बेला उनलाई साथीहरूले ‘पेपर म्यारिज’ अर्थात् देखावटी विवाह गरेर कोरिया गए टन्न कमाइ हुने बताए। जागिर नपाइरहेका बेला उनलाई पनि साथीहरूको सल्लाह...

Ad
Ad
Ad